• Yeşilyurt Belediyesi Balon Tenis Kortu’nda Okullar Arası İl Şampiyonası Heyecanı Yaşanıyor
  Yeşilyurt Belediyesi Balon Tenis Kortu’nda Okullar Arası İl Şampiyonası Heyecanı Yaşanıyor
 • Çınar, Yeşiltepe’deki Aile Danışmanlık ve Spor Merkezini İnceledi
  Çınar, Yeşiltepe’deki Aile Danışmanlık ve Spor Merkezini İnceledi
 • Çınar, Gündüzbey Şehit Levent Coşkun İlk Ve Ortaokuluna Spor Malzemesi Desteğinde Bulundu
  Çınar, Gündüzbey Şehit Levent Coşkun İlk Ve Ortaokuluna Spor Malzemesi Desteğinde Bulundu
 • Orduzu Gençlik Ve Spor Kompleksi Uluslararası Müsabakalara Ev Sahipliği Yapacak
  Orduzu Gençlik Ve Spor Kompleksi Uluslararası Müsabakalara Ev Sahipliği Yapacak
 • Yeşilyurt Belediyesi Futbol Kursu, Kitap Okuma Etkinliğiyle Daha Cazip Hale Geldi
  Yeşilyurt Belediyesi Futbol Kursu, Kitap Okuma Etkinliğiyle Daha Cazip Hale Geldi
 • Yapımcı Öndeş, Yeni Malatyaspor’da Yönetime Aday
  Yapımcı Öndeş, Yeni Malatyaspor’da Yönetime Aday
 • Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımının Şampiyon Sporcularını Ağırladı
  Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımının Şampiyon Sporcularını Ağırladı
 • Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kulübünün Şampiyon Kick-Bokscularını Makamında Ağırladı
  Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kulübünün Şampiyon Kick-Bokscularını Makamında Ağırladı
 • Yeni Malatyaspor’a Moral Ziyareti
  Yeni Malatyaspor’a Moral Ziyareti
 • Büyükşehir Belediyespor Voleybol Ve Basketbolda Kazandı
  Büyükşehir Belediyespor Voleybol Ve Basketbolda Kazandı
Malatya Haberim
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Gezer, Resmi Adaylık Başvurusunu Yaptı
Gezer, Resmi Adaylık Başvurusunu Yaptı

31 Mart yerel seçimleri öncesi...

Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı Dördüncü Birleşimi Yapıldı
Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı Dördüncü Birleşimi Yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı...

Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

Cumhuriyet Halk Partisinin 31 Mart...

Gezer’den ‘Bindiğin Kadar Öde’ Projesi
Gezer’den ‘Bindiğin Kadar Öde’ Projesi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye...

Sadıkoğlu’ndan Adaylık Açıklaması
Sadıkoğlu’ndan Adaylık Açıklaması

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası...

Yeşilyurt’lu Kadınlar, Geleneksel Halı Dokumacılığını Yaşatıyorlar
Yeşilyurt’lu Kadınlar, Geleneksel Halı Dokumacılığını Yaşatıyorlar

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Kiltepe Mahallesinde...

Başkan Adayı Gezer Kışla Caddesi Esnafının Sorununu Dile Getirdi
Başkan Adayı Gezer Kışla Caddesi Esnafının Sorununu Dile Getirdi

Asrın felaketi sonrası yıkımın büyük...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

EY KORONAViRÜS
EY KORONAViRÜS

Çinliler bu belayı sardı başımıza...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Malatya Haberim
Dünyanın İlk Karaciğer Nakli Hastanesi Açılış Yapıldı
Dünyanın İlk Karaciğer Nakli Hastanesi Açılış Yapıldı
Dünyanın İlk Karaciğer Nakli Hastanesi Açılış...
23 Ocak 2016 16:17
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Dünyanın İlk Karaciğer Nakli Hastanesi ve Diğer Üç Tesis Toplu Açılış Töreniyle Hizmete Girdi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi, Öğrenci Merkezi, Olimpik Açık Yüzme Havuzu ve Kale Su Sporları Merkezi hizmete açıldı.

Turgut Özal Tıp Merkezi’nde düzenlenen “Toplu Açılış Töreni”ne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Malatya Milletvekilleri Taha Özhan, Nurettin Yaşar, Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, bölge üniversite rektörleri, il ve ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan Toplu Açılış Töreni’nde, önce açılışı yapılan Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi, Öğrenci Merkezi, Olimpik Açık Yüzme Havuzu ile Kale Su Sporları Merkezi’ni tanıtan sinevizyon gösterimi izletildi. Daha sonra kürsüye davet edilen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, İnönü Üniversitesinin gelecek vizyonu ve hizmete giren yatırırımlar hakkında bir konuşma yaptı.

Toplam maliyeti 100 milyonu geçen 4 önemli yatırımın açılışının gerçekleştirilmesinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirterek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, konuşmasında şunları söyledi: “41. yaşına giren İnönü Üniversitesi kemâlât dönemini tamamlamış, 1300’ü yabancı uyruklu 41.500 öğrencisi ve 90.000 mezunuyla, 1.612’si öğretim elemanı (bunların 20’si yabancı uyrukludur) ve 6.000’e yakın çalışanı ile şehrimizin, bölgemizin ve hatta ülkemizin saygın bir yükseköğretim kurumu haline geldiğini ifade ederek sözlerime başlıyorum. Üniversitemiz 14 fakülte, 5 enstitü, 1’i devlet konservatuarı olan 4 yüksekokulu, 12 meslek yüksekokulu ve aralarında 1.400 yatak kapasitesine kavuşmuş olan TÖTM’nin de yer aldığı 29 araştırma ve uygulama merkezine sahip bulunmaktadır. Üniversitemiz yürüttüğü bilimsel çalışmalarla, verdiği eğitim ve sağlık hizmetleriyle başarılı bir performans sergilediği gibi, son yıllarda hayata geçirdiği özgün sosyal sorumluluk projeleriyle de bölge ve ülke kalkınmasına destek vermektedir.”

Açılışı yapılan yatırımların dördünün de önemli olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, TÖTM Karaciğer Nakli Hastanesi’nin hem işlevsel önemi hem de yatırım büyüklüğü bakımından diğer yatırımların arasında ilk sırada yer aldığını ifade ederek, konuşmasında Öğrenci Merkezi, Olimpik Açık Yüzme Havuzu, Kale Su Sporları Merkezi ve TÖTM Karaciğer Nakli Hastanesi hakkında bilgiler verdi.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, “Bugün, toplam maliyeti 100 milyonu geçen 4 önemli yatırımımızın toplu açılışlarını sizlerin katılımı ile gerçekleştireceğiz. Bunlar; TÖTM Karaciğer Nakli Hastanesi, Öğrenci Merkezi, Olimpik Açık Yüzme Havuzu ve Kale Su Sporları Merkezi’dir. Olimpik havuzun dışındaki diğer binaların parası devletimiz ve hükümetimizin verdiği yatırım bütçesinden karşılandı. Bu vesileyle T.C. Hükümetlerine teşekkürü bir borç biliyoruz.”

“Üniversitemiz, bu yılın sonunda tamamlanacak olan Ziraat ve İletişim Fakültesi ve Doğanşehir Meslek Yüksekokulu binalarımızı da dâhil ettiğimizde %99 oranda fiziki yapılanmasını tamamlamış olacak.”

“İnönü Üniversitesi, hemen her alanda başarılara imza atmakla birlikte, daha çok sağlık alanındaki başarılarıyla öne çıkan bir üniversitedir. Üniversitemiz Turgut Özal Tıp Merkezi’nin tıbbın hemen her alanında kaliteli bir sağlık hizmeti verdiği bilinen bir gerçektir. Fakat İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi denilince akla ilk gelen şey kuşkusuz organ nakli olmaktadır. Merkezimizde karaciğer nakli başta olmak üzere, böbrek nakli, göz kornea nakli, koklearimplant, kemik iliği nakli başarıyla yapılmaktadır. Merkezimizde kısa bir süre önce, ince bağırsak nakline de başlandı. Bu yönüyle ince bağırsak naklini başlatan ikinci merkez konumundayız. Önümüzdeki aylarda pankreas nakline başlamak için de gerekli izinleri almış ve hazırlıklarımızı başlatmış bulunuyoruz. Pankreas naklinden sonra sırada kalp nakli var. İnşallah bu hedeflerimizi de gerçekleştirdiğimizde, hem nitelik hem de nicelik olarak İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, dünyanın en önemli organ nakilleri merkezi hâline gelecektir.”

“Merkezimizde gerçekleştirilen organ nakillerinde, bildiğiniz gibi karaciğer nakli ilk sırada yer almaktadır. Karaciğer nakli hususunda yürüttüğümüz yoğun ve başarılı çalışmalar, dünyada bir ilk olan Karaciğer Nakli Enstitüsünden sonra, yine dünyada bir ilk olan tek organ nakline münhasır Karaciğer Nakli Hastanesi’nin yapılması ile neticelendi. Özellikle istikrarlı bir çizgide bu işi yürüten başta Prof. Dr. Sezai Bey olmak üzere nakil gurubumuza onlara destek veren, katkı sunan diğer branşlardaki akademisyen hekimlerimize huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Şayet istikrarla 2002 yılından bu yana bu işi aralıksız yapan bu kahraman doktorlarımız, bilim insanlarımız olmasaydı bugün böyle bir hastanenin yapılmasına da ihtiyaç duymayacaktık. Bugün yaklaşık 65 akademisyenimiz nakil grubumuzu oluşturmakta ve aynı anda 5 nakil yapacak 22 cerrahımızla dünyadaki ender merkez konumunda olduğumuzu iftiharla söyleyebilirim.”

“Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi, dünyanın tek organ nakline münhasır faaliyet göstermek üzere kurulan ilk hastanesi olma özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık maliyeti 85.394.000 TL (inşaat, makine teçhizatı ve tefrişat), kapalı alanı ise20.500 m2 olan Karaciğer Nakli Hastanesi, 12 ameliyathane ve 36’sı yoğun bakım olmak üzere toplam 154 yatak kapasitesine sahiptir.”

“Turgut Özal Tıp Merkezi, son altı yılda gerçekleştirdiği karaciğer nakli sayısıyla dünyanın ikinci, Avrupa’nın birinci sıradaki en büyük karaciğer nakli merkezidir. Nakillerde başarı oranı, %80-85 arası değişmektedir. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesinden hem hasta kabul edilmekte hem de farklı ülkelerden gelen akademisyen hekimlere bu konuda eğitim verilmektedir. Yakın hedefimiz, Turgut Özal Tıp Merkezimizi, karaciğer naklinde, gerek ameliyat sayısı gerekse başarı sıralaması bakımından dünya birincisi yapmak, uzun vadede ise burayı dünya çapında saygınlığı olan bir “Organ Nakli Merkezi” hâline getirmektir. Diğer birçok hususta olduğu gibi, bu hususta da stratejilerimizi belirlerken yatırımlarımızın bölgesel

kalkınmaya maksimum düzeyde katkı sağlamasını önceliyoruz. Biz Üniversite olarak, gelecek stratejilerimizi bu bakış açısıyla belirliyor ve bu doğrultuda yol alıyoruz.”

“İnönü Üniversitesinde Rektör olarak göreve başladığım 2008 yılında, Turgut Özal Tıp Merkezi, 700 yataklı bir hastane idi. Merkezimiz, aradan geçen 7,5 yılda her bakımdan, hem nitelik hem de nicelik olarak, büyük bir gelişme gösterdi. Bugün açılışını yapacağımız Karaciğer Nakli Hastanesi’ndeki 154 yatak ile beraber Turgut Özal Tıp Merkezimizin yatak kapasitesi 1.350 oluyor. Yani yedi yılda Turgut Özal Tıp Merkezine ikinci bir Turgut Özal Tıp Merkezi daha ilave etmiş oluk.”

“Bu büyüme ve gelişme, ister istemez Turgut Özal Tıp Merkezi’nin yardımcı sağlık personeli ihtiyacını da artırmıştır. Bugüne kadar bizleri hiç yalnız bırakmayan ve kurumumuzun personel ve bütçe ihtiyaçları konusunda her daim destek olan Devletimiz, Hükümetimiz ve Sayın Bakanlarımızın bizlere verdiği güvenin aynı zamanda çalışma azmimizi de artırdığını belirtmek ve teşekkürlerimi bir kez daha arz etmek istiyorum. Karaciğer Nakli Hastanesi projesini ilk günden itibaren sahiplenen ve onu bir “Türkiye Projesi” olarak görerek her türlü desteği veren Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, Üniversitemizle ilgili konularda yapıcı makul ve nezaketle yaklaşan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’ye ve bu konuda emeği geçen ve desteğini gördüğümüz milletvekillerimize huzurunuzda şükranlarımızı arz ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Ak Parti Malatya İl Başkanlığı yaptığım dönemde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin birçok alandaki başarılı çalışmalarının yanı sıra özellikle karaciğer nakli konusunda göstermiş olduğu başarının desteklenerek daha da ilerlemesi gerektiğini düşünmüş ve bunu hep dile getirmiştim. Dolayısıyla bu noktada gerekli desteği sunmayı bir görev bilmiş ve desteklerimizi o dönemden bugüne hiç esirgemedik. Sağlanan başarıların kısa bir sürede Karaciğer Nakli Hastanesi ile taçlandırılması bu başarıların daha da sürdürülebilir olması açısından son derece önemlidir. Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, gerçekleştirdiği icraatlarıyla üniversitemizi önemli bir noktaya getirmiştir. Önemli ve başarılı hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyor, açılışını gerçekleştireceğimiz yatırımların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Çok kısa süre önce bir yaz günü temelini attığımız ve 90 Milyon TL’ye mal olan, aynı zamanda özgün bir proje olan Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi’nin açılış törenine katılmak beni ziyadesiyle sevindirmiş ve bir o kadar da duygulandırmıştır.” diyerek konuşmasına başlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz şunları söyledi: “Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi, Öğrenci Merkezi, Olimpik Açık Yüzme Havuzu ile Kale Su Sporları Merkezi; Üniversitemiz, ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için son derece önemli yatırımlardır. Bu tür projeleri önemsiyorum. Çünkü bu projeler aynı zamanda bir ülkenin kalkınmışlık göstergesidir. Bu yatırımlar insanlarımızda bir öz güven oluşturmaktadır. Çünkü bu projeler insanlarla hayata geçiriliyor. Artık ülkemizde ciddi altyapı ve fiziki yatırımlar yapılmaktadır. Ancak buraları dolduracak, ruh katacak ve işlevsel hale getirecek olanlar ise

yine insanlardır. Dolayısıyla çalışarak, fedakârlık yaparak ve ciddi başarılar sağlayarak bu yatırımların oluşturulmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle dört büyük yatırımımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Yapılan konuşmalardan sonra Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Hastanesi, Öğrenci Merkezi, Olimpik Açık Yüzme Havuzu ile Kale Su Sporları Merkezi’nin toplu açılışı yapıldı. Daha sonra Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’ne geçen konuklara öğle yemeği ikram edildi.

Toplu Açılış Töreni; Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik’in, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye günün anısına İnönü Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından üretilen seramik vazo takdim etmesi ile sona erdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa