• Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kulübünün Şampiyon Kick-Bokscularını Makamında Ağırladı
  Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kulübünün Şampiyon Kick-Bokscularını Makamında Ağırladı
 • Yeni Malatyaspor’a Moral Ziyareti
  Yeni Malatyaspor’a Moral Ziyareti
 • Büyükşehir Belediyespor Voleybol Ve Basketbolda Kazandı
  Büyükşehir Belediyespor Voleybol Ve Basketbolda Kazandı
 • Büyükşehir Belediyespor Basketbol Ve Futbol’da Kazandı
  Büyükşehir Belediyespor Basketbol Ve Futbol’da Kazandı
 • Yeşilyurt Belediyesi 1.Ödüllü 3 Bant Bilardo Şampiyonası Başladı
  Yeşilyurt Belediyesi 1.Ödüllü 3 Bant Bilardo Şampiyonası Başladı
 • Su Sporları Etkinliği Programı Düzenlendi
  Su Sporları Etkinliği Programı Düzenlendi
 • Maski Birimler Arası Futbol Turnuvası Başladı
  Maski Birimler Arası Futbol Turnuvası Başladı
 • Yeni Malatyaspor’dan Gürkan’a Ziyaret
  Yeni Malatyaspor’dan Gürkan’a Ziyaret
 • Maski Birimler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
  Maski Birimler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
 • Öğrencilerimizin Güvenli Ortamda Spor Yapmaları Bizleri Mutlu Ediyor
  Öğrencilerimizin Güvenli Ortamda Spor Yapmaları Bizleri Mutlu Ediyor
Malatya Haberim
Büyükşehir Belediyesi Ana Caddeleri Temizliyor
Büyükşehir Belediyesi Ana Caddeleri Temizliyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar...

Kore Gazimizin Vefatı Nedeniyle Askeri Tören Düzenlendi
Kore Gazimizin Vefatı Nedeniyle Askeri Tören Düzenlendi

Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı bu...

Büyükşehir Kar Mesaisi Devam Ediyor
Büyükşehir Kar Mesaisi Devam Ediyor

Malatya merkez ve ilçelerde kapanan...

‘Gönülden Gönüle’ Gönül Tabağı Projesi
‘Gönülden Gönüle’ Gönül Tabağı Projesi

Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal...

Büyükşehir Kar Mesaisine Devam Ediyor
Büyükşehir Kar Mesaisine Devam Ediyor

Malatya merkez ve ilçelerde kapanan...

Sadıkoğlu: 2023 Yılına Artan İhracatla Başladık
Sadıkoğlu: 2023 Yılına Artan İhracatla Başladık

2023 yılının ilk ihracat rakamı...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

EY KORONAViRÜS
EY KORONAViRÜS

Çinliler bu belayı sardı başımıza...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Malatya Haberim
Büyükşehir Belediyesinin Teknik Destekleriyle Malatya’ya 82 Yeni Okul Kazandırılıyor
Büyükşehir Belediyesinin Teknik Destekleriyle Malatya’ya 82 Yeni Okul Kazandırılıyor
Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Malatya’da yapılacak olan 82 yeni okul ile ilgili protokol...
13 Ağustos 2022 13:00
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Malatya’da yapılacak olan 82 yeni okul ile ilgili protokol imzalandı. 

24 Ocak 2020 depreminden sonra Malatya genelinde zarar gören binlerce bina ve tesislerin yanısıra birçok okul binasında da çok ciddi ağır hasarlar meydana gelmişti. 

Sözkonusu okul binalarının yıkılarak yerine yeni okullar yapılmasını sağlamak amacıyla Malatya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından önemli çalışmalar gerçekleştirildi. 

Özellikle Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın gerek hayırsever iş adamları ile yaptığı görüşmeler, gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokoller sonucunda bugüne kadar Malatya’ya birçok yeni okul kazandırıldı. 

Son olarak Malatya’ya kazandırılacak olan 82 yeni okul projesi ile ilgili olarak Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi projeye teknik destek verecek. 

Özdemir: 82 Okul Yapımında Büyükşehir Belediyemiz teknik destek verecek

Gerçekleştirilen protokol imza töreni sırasında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, “Malatya ilimizde 122 tane yapım aşamasında olan okulumuz var. Bunların içerisinde yıkılıp yapılması gerekenler de bulunuyor. Dolayısıyla 82 adet inşaatımız sıfırdan başlayacak. 82 okul inşaatı için Büyükşehir Belediye Başkanlığımız sağ olsun bu konuda bizim teknik anlamda projelerimize destek vermek amacıyla bu protokol gerçekleşmiştir. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gürkan: Okullarımız Malatya’mıza hayırlı olsun

Yapılacak olan 82 okula teknik destek vereceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’ya yapılacak her olumlu işte Büyükşehir Belediyesi olarak yardıma hazır olduklarını ifade etti. Başkan Gürkan, “Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapımına başlanacak olan 82 okulun inşaat sürecinin başlaması ve bu inşaat sürecinin içerisinde gerekli teknik incelemeleri yapacak teknik personelin mevcut yapı içerisinde yetersiz olması hasebiyle, belediyemizdeki teknik elemanlar Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevlendirilecektir. Okulların bir an evvel yapılması ve zamanında eğitim öğretime başlanılması noktasında bizim de hassasiyetlerimiz var.

Bu anlamda değerli Milli Eğitim Müdürümüz ve Sayın Valimizin bize getirdiği bu öneriyi biz memnuniyetle karşıladık. İlgili arkadaşlar teknik elemanlarımızın yeterliliği noktasında gerekli çalışmaları yaptılar. Okulların yapılması ve teknik şartnamelerin hazırlanması noktasında da ilgili birim tarafından yeterli teknik elemanların görevlendirmesi temin edilecektir. Ben özellikle bu okullarımızın Malatya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bir an evvel bu okulların eğitim ve öğretime başlaması noktasında, işlerin hızlandırılması noktasında da ilgili arkadaşların gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu. 

Şahin: Sıcak ilgilerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum

Malatya’ya kazandırılacak olan okulların yapımına sıcak ilgi gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür eden Malatya Valisi Hulusi Şahin, “Bu protokole sıcak ilgi ve alaka gösteren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a ve ekibine teşekkür etti. Vali Şahin, “Malatya ilimiz bir deprem gerçeği ile karşı karşıya. Bu nedenle Türkiye’de hemen hemen hiçbir yerde olmadığı kadar çok miktarda yık-yap programından tahsisler yapılmış, 122 okul sıfırdan yapılacak. Bunların ödenekleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilimize tahsis edilmiş. Ancak 2022 yılının yarısını da geçmemize rağmen çeşitli sebeplerle okulların büyük çoğunluğu hala ihale edilebilmiş değil. Bunların proje maliyetleri yaklaşık 2 milyar Türk Lirası civarında. Böyle bir ekonomik büyüklüğün tenkis edilme ve elimizden kaçma tehlikesi de söz konusuydu. Dolayısıyla ben göreve gelince hızlı bir şekilde bu ihale süreçlerini yapıp, yılsonuna kadar bunların sahiplerinin belirlenmesi ve işlerin dağıtılması gereği için bir seferberlik başlattık. Milli Eğitim’in, YİKOB’un (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) altından kalkacağı bir büyüklük değil bu. Gerçekten devasa bir ihale sepetinden bahsediyoruz. İşleri paylaştık ve tüm Malatya ilinin kapasitesini kullanmamız gerektiğini gördük. Büyükşehir Belediyemiz de sağ olsun. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm ekibi bize bütün desteği verdiler. Bu paylaşım neticesinde Milli Eğitim’in payına düşen 82 okulun teknik çalışmalarının Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle yürütülmesi. YİKOB bir taraftan çalışıyor TOKİ kendi ihalelerini yaptı, başka kurumlarımız da kendi üzerine düşenleri şu anda yapıyor. Hızlı bir çalışmayla inşallah sonbahara tüm ihalelerimizi yapıp bu ödeneğin bu büyük ekonomik büyüklüğü kaçırmayacağız. Hem okullarımız çok daha yeni, depreme dayanaklı, eğitime hazır hale gelecek hem de şehir ekonomisi çok büyük bir rahatlamaya kavuşacak. Ben tekrar sıcak ilgilerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa