• Orduzu Gençlik Ve Spor Kompleksi Uluslararası Müsabakalara Ev Sahipliği Yapacak
  Orduzu Gençlik Ve Spor Kompleksi Uluslararası Müsabakalara Ev Sahipliği Yapacak
 • Yeşilyurt Belediyesi Futbol Kursu, Kitap Okuma Etkinliğiyle Daha Cazip Hale Geldi
  Yeşilyurt Belediyesi Futbol Kursu, Kitap Okuma Etkinliğiyle Daha Cazip Hale Geldi
 • Yapımcı Öndeş, Yeni Malatyaspor’da Yönetime Aday
  Yapımcı Öndeş, Yeni Malatyaspor’da Yönetime Aday
 • Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımının Şampiyon Sporcularını Ağırladı
  Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımının Şampiyon Sporcularını Ağırladı
 • Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kulübünün Şampiyon Kick-Bokscularını Makamında Ağırladı
  Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Kulübünün Şampiyon Kick-Bokscularını Makamında Ağırladı
 • Yeni Malatyaspor’a Moral Ziyareti
  Yeni Malatyaspor’a Moral Ziyareti
 • Büyükşehir Belediyespor Voleybol Ve Basketbolda Kazandı
  Büyükşehir Belediyespor Voleybol Ve Basketbolda Kazandı
 • Büyükşehir Belediyespor Basketbol Ve Futbol’da Kazandı
  Büyükşehir Belediyespor Basketbol Ve Futbol’da Kazandı
 • Yeşilyurt Belediyesi 1.Ödüllü 3 Bant Bilardo Şampiyonası Başladı
  Yeşilyurt Belediyesi 1.Ödüllü 3 Bant Bilardo Şampiyonası Başladı
 • Su Sporları Etkinliği Programı Düzenlendi
  Su Sporları Etkinliği Programı Düzenlendi
Malatya Haberim
Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

EY KORONAViRÜS
EY KORONAViRÜS

Çinliler bu belayı sardı başımıza...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Malatya Haberim
Bakan Tüfenkci, Bursada Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısına katıldı
Bakan Tüfenkci, Bursada Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısına katıldı
Bakan Tüfenkci, Bursada Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısına...
20 Şubat 2016 09:51
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

ESNAF VE SANATKARLARİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI BURSA’DA

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKÇİ:

” YÜKSEK AHLAKİ DEĞERLERDEN MÜTEŞEKKİL AHİLİK GELENEĞİNİ YAŞATTIĞIMIZ SÜRECE HİÇBİR GÜÇ BİZE, MİLLETİMİZE ZARAR VEREMEZ, HİÇBİR KUVVET BİZİ BÖLEMEZ”

BURSA

Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi. Toplantının açış konuşmasını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ, esnaf ve sanatkârların yüksek ahlaki değerlerden müteşekkil Ahilik geleneğini yaşatan bir kesim olduğunu belirterek, “Bu coğrafyada milletimiz ne zaman sıkıntıya girdiyse, başı ne zaman dara düştüyse, esnaf ve sanatkârımız ülkenin ve toplumun birleştirici, bütünleştirici gücü olarak devreye girmiştir” dedi. Esnaf ve sanatkârının güçlü olmadığı bir Türkiye’nin de tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmesinin, geleceğine umutla bakabilmesinin mümkün olmadığını belirten Bakan Tüfenkçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esnaf ve sanatkârlarımız toplumumuzun omurgasıdır ve bu omurga, ne kadar sağlam olursa, ülkemiz de o kadar güçlü olur. Omurgasız bir bedenin ayakta kalması nasıl mümkün değilse, esnaf ve sanatkârının güçlü olmadığı bir Türkiye’nin de tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmesi, geleceğine umutla bakabilmesi mümkün değildir.”

“ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN DÜNYADAKİ GELİŞMELERE İNTİBAKI SAĞLANACAKTIR”

Ülke tarihinde ilk defa Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi (3D) ve Eylem Planı (ESDEP)’nın yürürlüğe konulduğunu belirten Tüfenkçi, ” Esnaf ve sanatkârlarımızın dünyadaki gelişmeye intibakları amacıyla, ESDEP kapsamında, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnaf ve sanatkârlarımızın vergiden muaf tutulmasından, esnaf ve sanatkârlarımızın kullandığı kredi miktarlarının artırılmasına kadar birçok tedbir hayata geçirilmiştir.” dedi.

“ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK”

26-27 Kasım 2014 tarihlerinde esnaf ve sanatkârlar için çok önemli olan 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası’nın ilgili kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, esnaf ve sanatların geniş katılımı ile Ankara’ da gerçekleştirildiğini, toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrif ettiğini hatırlatan Tüfenkçi, şunları söyledi: ” Şurada beş başlık altında 36 karar alınmıştır, Bakanlık olarak bu kararların uygulanması konusunu yakinen takip ediyoruz.

Hükümetlerimiz döneminde Esnaf ve sanatkârlarımızın devlet destekli kullandığı krediler rekor seviyelere ulaşmıştır. Esnaf ve sanatkârlara Halk Bankasından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin bakiyesi Ocak 2016 sonu itibarıyla 16,5 Milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. 2002’den bu yana esnaf ve sanatkârlarımıza bu kapsamda yaklaşık 50 milyar TL kredi kullandırılmıştır.

2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın hep söylediği faizsiz kredi uygulamasını başlattık.

Sayın Başbakanımızın öncülüğünde önceki yıllardan farklı olarak iki yeni kredi imkânı getirdik:

Birincisi; esnaf ve sanatkarlarımız; makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30.000 TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabileceklerdir.

İkincisi ise; (KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere) KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkârlarımız 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabileceklerdir. Bu kapsamda 5 bin 60 kişi 146 milyon TL kredi kullanmıştır.

“ÇALIŞANLAR İÇİN SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KESİNTİSİ KALDIRILMIŞTIR”

Bakan Tüfenkçi yeni düzenlemelerden de bahsetti:

Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda gelir vergisinden istisna tutulmuştur.

Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançların yıllık 8.000 Türk lirasına kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir.

Esnaf ve sanatkârları da kapsayan, çalışanlar için 2015’te %15’ten %10’a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi kaldırılmıştır.

Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az %5’i oranında yer ayrılacak ve esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınacaktır. Esnaf ve sanatkâr işletmelerince satışa sunulan malların etkin bir şekilde piyasadan temini amacıyla tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulabilecektir.

“SEKTÖR ANALİZLERİ PROJESİ’Nİ BAŞLATTIK”

“Esnaf ve Sanatkârlar Sektör Analizleri Projesi”nin başlatıldığını vurgulayan Tüfenkçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Proje kapsamında esnaf ve sanatkârlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınacak, analiz edilerek ihtiyaçları belirlenecek ve çözüm önerileri geliştirilecektir. Esnaf ve sanatkarlarımıza sektörlere özel vizyon çizilecektir.

Bu kapsamda öncelikli olarak esnaf ve sanatkârlarımızın çok büyük bir kısmının yer aldığı “Ulaştırma”, “Gıda”, “Makina, Taşıtlar ve Madeni Eşya” ile “Deri, Giyim ve Ayakkabı” Sektörlerini mercek altına aldık. Diğer sektörler için de çalışmaları başlattık. Bu analizlerin sonunda esnaf ve sanatkârlarımızın faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerin detaylı bir haritası ortaya çıkacaktır.

” FİKİRLERİN ÇARPIŞMASINDAN, MÜSADEMESİNDEN HAKİKAT GÜNEŞİ DOĞAR,”

Eğitim ve bilgilendirme projesinin ülke çapında olacağına dikkat çeken Bakan Tüfenkçi şunları söyledi:

“Bu kapsamda, 104 adet esnaf ve sanatkâr odasının meslek kuruluşu olarak 61 bin 971 esnaf ve sanatkâra hizmet vermekte olduğu Bursa ilimiz projemizin önemli duraklarından birini oluşturmaktadır. Sizlerden bugün bu toplantıya katılamayanlarla birlikte bu konuları konuşmanızı, müşavere etmenizi özellikle istiyorum. Hani müsademe-i efkârdan barika-i hakikat doğar, o güzel söz var ya, yani fikirlerin çarpışmasından, müsademesinden hakikat güneşi doğar, budur. Fikirlerin, düşüncelerin, tekliflerin tartışılması inanıyorum ki bizi hakikate doğru götürecektir.

KÖMESLİ: “DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ”

Halkbank Esnaf Bankacılığı Daire Başkanlığı Bölüm Müdürü Ferit Kömesli ise konuşmasında, Halkbank’ın 78 yıl önce esnaf ve sanatkârları destekleme amacıyla kurulduğuna ve bu misyon doğrultusunda kuruluşundan bu yana pek çok ilke imza attığını ifade ederek şunları söyledi:

“Esnaf ve sanatkârların sektördeki kredilerinin yüzde 50’den fazlasını Bankamız kredileri oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin önemli bir grubunu oluşturan esnaf ve sanatkârların ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin etkin ve kaliteli bir şekilde cevaplanması en büyük hedefimiz. Bu kapsamda, 2002 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon 200 bin esnaf ve sanatkâra toplamda 50 milyar TL kredi kullandırdık ve bu kredilerde Hazine’nin karşıladığı faiz desteği tutarı 3,5 milyar TL’yi geçti. Çeşitli meslek kollarına özel kredilerimize ek olarak, esnaf ve sanatkârlara Acil Destek ve İşyeri Poliçesi gibi sigorta hizmetleri de

sunmaktayız. Halkbank olarak, gelecek dönemde de esnaf ve sanatkârlarımızı desteklemeye, farklı meslek kollarında yer alan müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak. bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa